11 marca odbyła się konferencja prasowa poświęcona Świętokrzyskiej Nagrodzie Literackiej, podczas której zaprezentowano skład kapituły konkursowej oraz przedstawiono harmonogram kolejnych etapów konkursu.
W skład kapituły wchodzą:
- Agnieszka Kuś – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach – przewodnicząca kapituły
- Prof. Małgorzata Krzysztofik – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,
- Prof. Krzysztof Jaworski – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,
- Janusz Knap – Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego,
- Magdalena Kopeć – pisarka,
- Anna Godowska – główny bibliotekarz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
Zasady konkursu i liczba zgłoszeń
Aby przystąpić do konkursu, należało być autorem książki wydanej w 2024 roku, której tematyka lub biograficzne odniesienia związane są z województwem świętokrzyskim. Do tegorocznej edycji wpłynęło 60 zgłoszeń, co świadczy o dużym zainteresowaniu konkursem i wysokim poziomie lokalnej twórczości literackiej.
Proces wyłaniania laureatów
Kapituła dokona wyboru pięciu finalistów, którzy zostaną ogłoszeni w połowie maja. Następnie, w ramach głosowania internetowego, czytelnicy będą mogli oddać swój głos na jednego z nich. Zwycięzca plebiscytu otrzyma Nagrodę Czytelników, której wartość wynosi 5000 zł. Głosowanie potrwa dwa tygodnie.
Niezależnie od wyboru czytelników, kapituła wyłoni głównego laureata, który otrzyma Nagrodę Świętokrzyską w wysokości 20 000 zł. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Festiwal i honorowy patronat
Świętokrzyska Nagroda Literacka stanowi kluczowy element Świętokrzyskiego Festiwalu Literackiego, który odbędzie się w dniach 5–8 czerwca. Honorowy patronat nad festiwalem oraz nagrodą objęła Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Różnorodność zgłoszonych tytułów
Podczas konferencji podkreślono, że zgłoszone książki reprezentują szerokie spektrum gatunków literackich, w tym literaturę historyczną, książki dla dzieci oraz kryminały. Członkowie kapituły zwrócili uwagę na wysoki poziom merytoryczny oraz staranne wydanie wielu zgłoszonych pozycji.
Jak zauważyła pisarka Magdalena Kopeć, będąca członkinią kapituły:
„Jako autorka spoglądam na konkurs z innej perspektywy. Z jednej strony może to utrudniać ocenę, z drugiej jednak pozwala na większe zrozumienie realiów rynku wydawniczego. Kluczowe pozostają jakość literacka i wartość merytoryczna.”
Kapituła podkreśliła, że jej celem jest wyłonienie najlepszych książek spośród zgłoszonych propozycji, przy uwzględnieniu zarówno wartości literackiej, jak i zgodności z regulaminem konkursu.
Informacje dotyczące przebiegu głosowania oraz szczegóły związane z festiwalem będą na bieżąco przekazywane mediom, oraz opinii publicznej.